5 Ağustos 2020 Çarşamba

10.89.01 Nace Kodu Kodu nedir?

Nace Kodu10.89.01
Nace AçıklamasıHazır çorba (geleneksel ve yöresel olarak imal edilenler dahil) ile hazır et suyu, balık suyu, tavuk suyu ve konsantrelerinin imalatı
Meslek Gurubu Kodu9
Meslek Gurubu AdıToptan Gıda Ve Temizlik Ürünleri
Faaliyet Sınıflandırması10
Alt Faaliyet Sınıflandırması89
İkinci Alt Faaliyet Sınıflandırması1

İncelemek için bakmış olduğunuz 10.89.01 Nace kodu Toptan Gıda Ve Temizlik Ürünleri kategorisinde yer alıp 9 nolu meslek gurup koduna sahiptir. 10.89.01 Nace kodu tam detaylı açıklaması ise "Hazır çorba (geleneksel ve yöresel olarak imal edilenler dahil) ile hazır et suyu, balık suyu, tavuk suyu ve konsantrelerinin imalatı" şeklindedir.


NACE Kodu Nedir?

Avrupa Birliği'nde Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması anlamına gelen NACE kodu, iş yerlerinin çalıştıkları alanlara göre tehlike sınıflarını belirleyen sistemin oluşturduğu altı haneli bir koddur. Bu sebeple altılı faaliyet kodu olarak da bilinir. Yeni işyeri açacak kişilerin Ticaret Odası'na kayıt yaptırmadan önce mutlaka NACE kodlarını bilmesi gerekir. İşyeri tehlike sınıfının belirlenmesi ve iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında gerekli önlemlerin alınması için bu kodun bilinmesi önemlidir.

NACE Kodu Ne İşe Yarar?

Şirketinizi Ticaret Odası’na kaydettirmeden önce NACE kodunuzu öğrenmeniz gerekir. Çünkü NACE kodunuzu öğrendiğiniz zaman iş yerinizin tehlike derecesini de öğrenirsiniz.

Kısaca açıklamak gerekirse, altı haneli NACE kodunuzdaki ilk iki rakam genel faaliyet sınıflandırmasını, son dört rakam da alt faaliyet sınıflandırmasını belirtir.

İş yerinizin tehlike derecesini (çok tehlikeli, tehlikeli, az tehlikeli) öğrenerek iş güvenliği yasalarının gerekliliklerini yerine getirmeniz, işinizi sorunsuz sürdürmenizi de sağlayacağından altılı faaliyet kodunuzu bilmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder